Warszawa: Usługę w zakresie realizacji badania Zdefiniowanie potrzeb i problemów regionalnych pracodawców w zakresie zatrudniania pracowników z zagranicy w ramach Porozumienia Nr 7/grant EURES/2014 realizowanego przez Wydział CIiPKZ w WUP w Warszawie

Nazwa Zamawiającego: Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie , ul. Młynarska 16, 01-205 Warszawa, woj. mazowieckie

Data zamieszczenia: 2014-09-18

Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 79.30.00.00-7.

Link do ogłoszenia o zamówieniu: http://bzp1.portal.uzp.gov.pl/index.php?ogloszenie=show&pozycja=310522&rok=2014-09-18

Link do specyfikacji istotnych warunków zamówienia: http://wup.warszawa.ibip.pl/public/?id=175163

W zamówieniu poprawnie określono zakres badania, harmonogram oraz populację, na którą można uogólnić wyniki badania. Cel badania został poprawnie zdefiniowany przez Zamawiającego.

Kwestionariusz badania ma być przygotowany przez Wykonawcę. Zamawiający wymaga konsultacji kwestionariusza. Zamawiający wymaga od wykonawcy przeprowadzenia pilotażu kwestionariusza. Dzięki temu prawdopodobieństwo zrozumienia pytań przez respondentów niezgodnie z intencją badacza będzie niewielkie. Narzędzie badawcze zostanie również dodatkowo sprawdzone pod kątem potencjalnych błędów, co gwarantuje jego wysoką jakość. Zamawiający nie określił wymagań metodologicznych odnośnie kwestionariusza, ale znajduje się on wśród kryteriów oceny zamówienia, co zapewnia Zamawiającemu wybór odpowiadającej jego oczekiwaniom oferty.

Zgodnie z Zamówieniem, za realizację badania odpowiedzialny jest Wykonawca. W zamówieniu przewidziano kontrolę pracy ankieterów. Eliminuje to występujący w większości badań sondażowych problem nieuczciwych ankieterów, mogący prowadzić do niskiej jakości badań. W zamówieniu poprawnie określono technikę zbierania danych. Dzięki temu jakość badania będzie zgodna w tym zakresie z wymogami zamawiającego. Wykonawca nie został zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia dla ankieterów. Ankieterzy mogą być nieprzygotowani do realizacji badania, co może negatywnie wpłynąć na błąd pomiaru. Sposób dotarcia do respondentów znajduje się w kryteriach oceny zamówienia, Zamawiający ma więc możliwość lepszego ocenienia takich ofert, w których deklarowana liczba prób kontaktu jest dla niego satysfakcjonujaca.

W zamówieniu nie określono wymagań odnośnie poziomu realizacji próby. Brak tego rodzaju wytycznej w zamówieniu pozwala Wykonawcy obniżać koszty badania poprzez obniżanie poziomu realizacji próby. Takie postępowanie może się przyczynić do poważnego skrzywienia wyników sondażu. Jednocześnie zobowiązanie Wykonawcy do osiągnięcia wysokiego poziomu realizacji może znacząco podnieść koszty całego projektu lub wręcz uniemożliwić jego realizację.  Dlatego Zamawiający powinien dokładnie określić jaki stosunek jakości badania do jego kosztów jest dla niego satysfakcjonujący i na tej podstawie wyznaczyć minimalny dopuszczalny poziom realizacji próby. W zamówieniu nie określono poziomu realizacji próby w poszczególnych segmentach badanej zbiorowości. Brak wytycznych w tym zakresie może prowadzić do zniekształcenia wyników badania.

Za dobór próby odpowiada Wykonawca. Zamawiający oczekuje badania na próbie losowej, a szczegółowy opis sposobu doboru próby umieścił w kryteriach oceny zamówienia. Dzięki temu ocena oferty będzie zależała od zgodności zaproponowanego sposobu doboru próby z oczekiwaniami Zamawiającego. W zamówieniu określono wymaganą liczebność próby.

Zamawiający nie określił z jakiego operatu ma zostać dobrana próba do badania. Wykonawca jest zobowiązany do skonstruowania w tym celu odpowiedniej bazy danych. Nie określono jednak wymagań jakie musi spełniać operat, by mógł zostać wykorzystany w badaniu. Niewłaściwie wybrany lub skonstruowany operat doboru próby może być obciążony błędem pokrycia niekorzystnie wpływającym na rzetelność uzyskanych wyników.