Wykonanie badań społecznych pn. Badanie uczniów ostatnich klas szkół zawodowych.

Nazwa Zamawiającego: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Data zamieszczenia: 2014-06-13

Miejsce publikacji: TED

Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 79.31.50.00

Link do ogłoszenia o zamówieniu: http://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:197489-2014:TEXT:PL:HTML&src=0

Link do specyfikacji istotnych warunków zamówienia: http://wup-krakow.pl/o-wup/zamowienia-publiczne/ogloszenia-o-postepowaniach/badanie-uczniow-szkol-zawodowych

W zamówieniu poprawnie określono zakres badania, harmonogram oraz populację, na którą można uogólnić wyniki badania. Cel badania został poprawnie zdefiniowany przez Zamawiającego.

Kwestionariusz badania ma być przygotowany przez Zamawiającego.

Zgodnie z Zamówieniem, za realizację badania odpowiedzialny jest Wykonawca. W zamówieniu przewidziano kontrolę pracy ankieterów. Eliminuje to występujący w większości badań sondażowych problem nieuczciwych ankieterów, mogący prowadzić do niskiej jakości badań. W zamówieniu poprawnie określono technikę zbierania danych. Dzięki temu jakość badania będzie zgodna w tym zakresie z wymogami zamawiającego. Wykonawca został zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia dla ankieterów. Dzięki temu będą oni lepiej przygotowani do realizacji badania, a to z kolei może się przyczynić  do poprawy jakości całego pomiaru.

W zamówieniu poprawnie określono wymagania odnośnie poziomu realizacji próby oraz jego rozkładu w poszczególnych jej częściach. Gwarantuje to Zamawiającemu otrzymanie pod tym względem badania o oczekiwanym stosunku jakości do ceny. Wykonawca badania jest zobowiązany do przesłania listu zapowiedniego do respondentów oraz rozdystrybuowania ulotek informacyjnych. Takie działanie pozytywnie wpływa na odsetek realizacji próby.

Zamówione badanie ma być wyczerpujące – przebadani mają zostać uczniowie wszystkich szkół zawodowych na terenie Małopolski. Tego typu badanie jest wartościowe, ponieważ, nawet po uwzględnieniu odmów udziału w badaniu, próba badawcza jest duża i wnioski będą wiarygodne. Jednak za pomocą doboru losowego z operatu wszystkich szkół, które wchodzą do populacji, można byłoby łatwo obniżyć koszty badania, uzyskując mimo to bardzo dobre oszacowanie.