Mitem założycielskim badań opinii publicznej po 1989 roku stał się sondaż przeprowadzony przez dr Pawła Kuczyńskiego przed Wyborami Czerwcowymi dla francuskiego Le Journal des Elections. W…
Metodologia: Artykuły
Historia badań ankietowych w Polsce przed rokiem 1989
Choć już w XIX wieku prowadzone były tzw. słomiane sondaże, za początek nowoczesnych badań opinii publicznej uznaje się lata 30. XX wieku, kiedy to w USA…
Czy „nie wiem” zawsze oznacza brak opinii lub wiedzy?
Odpowiadanie „nie wiem” na zadane pytanie narusza jedną z podstawowych zasad kooperacji, która mówi o tym, by na zadane pytania odpowiadać w taki sposób, by przekazać…
„Know how” pytań o kwestie drażliwe cz. 2 –...
Jak skłonić respondenta do tego, aby odpowiadał szczerze w pytaniach o kwestie drażliwe? Co zrobić, żeby nie odmawiał udziału w badaniu, lub zwyczajnie w odpowiedziach nie…
„Know how” pytań o kwestie drażliwe, czyli jak zachęcić...
Pytania o kwestie drażliwe są jednym z największych wyzwań dla badaczy podczas projektowania kwestionariuszy. Ludzie niechętnie odpowiadają na pytania, które dotykają sfer intymnych, a odpowiedzi mogą…
Problem z pytaniami porównawczymi
W badaniach sondażowych często stosuje się pytania, w których respondent jest proszony o porównanie dwóch zjawisk, rzeczy czy faktów. Przedmiotem niniejszego artykułu jest refleksja nad wpływem…