Badanie ilościowe – Bezpieczeństwo w szkole, klimat szkoły, klimat klasy wśród uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Nazwa Zamawiającego: Instytut Badań Edukacyjnych

Data zamieszczenia: 03.09.2014

Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 79.31.50.00-5.

Link do ogłoszenia o zamówieniu: http://bzp1.portal.uzp.gov.pl/index.php?ogloszenie=show&pozycja=293216&rok=2014-09-03

Link do specyfikacji istotnych warunków zamówienia: http://bip.ibe.edu.pl/index.php/zamowienia-publiczne/769-badanie-ilosciowe-bezpieczenstwo-w-szkole-klimat-szkoly-klimat-klasy-wsrod-uczniow-nauczycieli-i-dyrektorow-szkol-podstawowych-gimnazjalnych-i-ponadgimnazjalnych-znak-sprawy-ibe72d2014

W zamówieniu poprawnie określono zakres badania, harmonogram oraz populację, na którą można uogólnić wyniki badania. Cel badania został poprawnie zdefiniowany przez Zamawiającego.

Kwestionariusze badania mają być przygotowane przez Zamawiającego. Do zadań wykonawcy należą konsultacje merytoryczne narzędzi badawczych przygotowanych przez Zamawiającego, graficzne opracowanie i druk ankiet papierowych oraz oprogramowanie ankiet CAWI.

Zgodnie z Zamówieniem, za realizację badania odpowiedzialny jest Wykonawca. W zamówieniu przewidziano kontrolę pracy ankieterów. Eliminuje to występujący w większości badań sondażowych problem nieuczciwych ankieterów, mogący prowadzić do niskiej jakości badań. W zamówieniu poprawnie określono technikę zbierania danych. Dzięki temu jakość badania będzie zgodna w tym zakresie z wymogami zamawiającego. Wykonawca został zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia dla ankieterów. Dzięki temu będą oni lepiej przygotowani do realizacji badania, a to z kolei może się przyczynić  do poprawy jakości całego pomiaru.

W zamówieniu poprawnie określono wymagania odnośnie poziomu realizacji próby. Gwarantuje to Zamawiającemu otrzymanie pod tym względem badania o oczekiwanym stosunku jakości do ceny. W badaniu poprawnie określono rozkład poziomu realizacji próby w jej poszczególnych częściach próby. Zamawiający nie określił wymaganej liczby prób kontaktu z respondentem, choć zastrzegł, że sposób nawiązania kontaktu jest jednym z kryteriów oceny zamówienia. Wykonawca badania jest zobowiązany do przesłania listu zapowiedniego do respondentów. Takie działanie pozytywnie wpływa na odsetek realizacji próby.

Za dobór próby odpowiada Zamawiający. Zamawiający poprawnie określił wymagania odnośnie metody doboru próby – oczekuje badania na próbie losowo-warstwowej. Poprawnie określona metoda doboru próby gwarantuje Zamawiającemu, że Wykonawcy będą wyceniali badanie o takiej samej pod tym względem jakości. W zamówieniu określono sposób warstwowania próby, jej alokację oraz wiązkowanie. Gwarantuje to uzyskanie pod tym względem wyników o oczekiwanej przez Zamawiającego jakości. W zamówieniu określono wymaganą liczebność próby.

Zamawiający określił, że próba ma zostać dobrana do badania z operatu Systemu Informacji Oświatowej .