Warszawa: Realizacja badań ankietowych w ramach Projektu BIOPRODUKTY, innowacyjne technologie wytwarzania prozdrowotnych produktów piekarskich i makaronu o obniżonej kaloryczności

Nazwa Zamawiającego: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – SZP , ul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawa

Data zamieszczenia: 2014-12-03

Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 79.32.00.00-3.

Link do ogłoszenia o zamówieniu:http://bzp1.portal.uzp.gov.pl/index.php?ogloszenie=show&pozycja=251005&rok=2014-12-03

Link do specyfikacji istotnych warunków zamówienia:http://szp.sggw.pl/show.php?id=3055

Oceniany element zamówienia:

Niniejsza Karta Oceny Zamówienia dotyczy badania z zadania nr 1 a także części ankietowej zadania nr 2.

W przypadku obu zadań poprawnie określono zakres badania, harmonogram oraz populację, na którą można uogólnić wyniki badań. Cel obu badań również został poprawnie zdefiniowany przez Zamawiającego.

Kwestionariusze do obu badań zostaną Wykonawcy dostarczone przez Zamawiającego.

Zgodnie z Zamówieniem, za realizację badań odpowiedzialny jest Wykonawca. W przypadku obu zadań Zamawiający zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia kontroli pracy ankieterów. Eliminuje to występujący w większości badań sondażowych problem nieuczciwych ankieterów, mogący prowadzić do niskiej jakości badań. W zamówieniu poprawnie określono technikę zbierania danych. Dzięki temu jakość badań będzie zgodna w tym zakresie z wymogami zamawiającego. Wykonawca został również zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia dla ankieterów. Dzięki temu będą oni lepiej przygotowani do realizacji badania, a to z kolei może się przyczynić  do poprawy jakości całego pomiaru.

W zamówieniu nie określono wymagań odnośnie poziomu realizacji próby. O ile w przypadku zadania nr 2 poziom realizacji próby jest trudny do zmierzenia i kontroli, to w przypadku zadania

nr 1 Zamawiający powinien określić jaki poziom realizacji jest przez niego wymagany. Brak tego rodzaju wytycznej pozwala Wykonawcy obniżać koszty badania, ponieważ nie jest on w takim przypadku zobowiązany do podejmowania wielokrotnych prób kontaktu z respondentem. Niepodejmowanie wielokrotnych prób kontaktu może doprowadzić do skrzywienia wyników badania, ponieważ zbadani zostaną jedynie łatwo dostępni respondenci, którzy mogą w sposób istotny różnić się pod względem badanych cech od osób trudno dostępnych.

Za dobór próby odpowiada Wykonawca. Zamawiający niepoprawnie określił wymagania odnośnie metody doboru próby w zadaniu nr 1. W zamówieniu zawarto warunek, że próba wyjściowa musi być reprezentatywna pod względem cech socjodemograficznych w stosunku do populacji generalnej Polski. Nie podano jednak ze względu na jakie cechy socjodemograficzne reprezentatywność powinna zostać zachowana. Nie umieszczono również informacji o wymaganym sposobie warstwowania oraz alokacji próby. Liczebność próby w obu zadaniach została określona w sposób poprawny.

Zamawiający określił, że próba w zadaniu nr 1 ma zostać dobrana z operatu GUS.