Otwarcie konferencji przez opiekuna zespołu Na Straży Sondaży, prof. Antoniego Sułka Konferencja była przeznaczona dla studentów, doktorantów oraz komercyjnych badaczy społecznych i marketingowych. Głównym celem konferencji była…
Konferencja
Panel I – Etyka Badań Sondażowych
Jednym z pierwszych paneli, po rozpoczęciu konferencji był ten poświęcony etyce w badaniach sondażowych. Blok tematyczny tworzyli głównie przedstawiciele środowiska akademickiego – studenci i doktoranci renomowanych…
Panel II – Sondaże w (trudnej) praktyce
Panel dotyczył nietypowych problemów występujących w czasie prowadzenia badań sondażowych. Pierwszy referat wygłoszony przez Macieja A. Góreckiego dotyczył wykorzystania danych geograficznych w badaniach sondażowych. Na podstawie…
Panel III – Techniki zbierania danych
Wystąpienie Beaty Roguskiej i Artemis Bellos z CBOS skoncentrowane było wokół próby losowej, gdyż to właśnie ta metoda doboru respondentów – wykorzystująca operat PESEL – jest…
Panel IV – Sondaże: założenia i ich łamanie
Panel dotyczył podstawowych założeń badań sondażowych i problemów pojawiających się w przypadku, gdy nie są one spełnione. Zbigniew Marczewski (CBOS) opowiadał o „schematach doboru próby w…
Panel V – Sondaże w przetargach publicznych
Zamysłem panelu było wywołanie dyskusji na temat kondycji przetargów publicznych, w których przedmiotem kontraktu są sondaże. Wśród prelegentów znalazły się osoby, które o swoim doświadczeniu związanym…
Debata – Sondaż polski. Syndrom głuchego telefonu
Dyskusje toczone podczas debaty będącej zwieńczeniem konferencji nakreśliły obraz kondycji sondażu w Polsce. Nieufność społeczeństwa do wyników badań sondażowych może mieć swoje źródło zarówno w pozostawiającym…
Raport – Sondaż polski. Syndrom głuchego telefonu
Patrząc na wyniki sondażu cytowanego w artykule prasowym rzadko zastanawiamy się, jaką drogę przeszedł i co się z nim działo w międzyczasie. Gdy zakładaliśmy Zespół Na Straży…